УТВЪРДИЛ:
КАЛИН КАМЕНОВ
КМЕТ НА ОБЩИНА ВРАЦА
ПРАВИЛА ЗА ПРИЕМ НА УЧЕНИЦИ В ПЪРВИ КЛАС В ОБЩИНСКИТЕ УЧИЛИЩА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ГР. ВРАЦА
РАЗДЕЛ I:ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
- С настоящите правила се определят условията и редът за осъществяване на дейностите от система за прием в първи клас, дневна форма на обучение, в общинските училища на гр. Враца.
- Приемът на деца в първи клас в общинските училища на територията на гр. Враца се осъществява в съответствие с разпоредбите на Закона за предучилищното и училищното образование и Наредба № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование /Обн. - ДВ, бр. 73 от 16.09.2016 г., в сила от 01.09.2016 г.; изм. и доп., бр.12 от 03.02.2017 г., в сила от 03.02.2017 г.; изм. и доп., бр. 46 от 09.06.2017 г.,в сила от 09.06.2017 г.; изм. и доп., бр. 77 от 26.09.2017 г. ; изм. и доп., бр. 48от 08.06.2018 г., в сила от 08.06.2018 г.; изм. и доп., бр. 82 от 05.10.2018 г.,/ на Министерство на образованието и науката.
- Броят на паралелките в първи клас на училищния план-прием се определя от директора въз основа на анализ на броя на учениците в района, определен за съответното училище съобразно информационната система от национална база данни „Население“ за община Враца, съобразно Държавния образователен стандарт за физическа среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностно развитие и Държавния образователен стандарт за финансирането на институциите.
- Постъпването в първи клас е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето.
- Училищното образование може да започне и от учебната година с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето по преценка на родителя и при задължително условие – наличие на готовност за училище, удостоверена при условия и ред, определени в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.
- Удостоверението за задължително предучилищно образование се издава в срок до 31 май на съответната учебна година, като описва готовността на детето за постъпване в първи клас в съответствие с очакваните резултати за възрастовата група по образователни направления.
- В случай, че детето не е посещавало подготвителна група в годината на навършване на 7 годишна възраст, родителите декларират причините за това обстоятелство при подаване на заявлението за постъпване в първи клас.
- Началото на училищното образование (приемът в първи клас) може да се отложи с една учебна година, когато здравословното състояние на детето не позволява постъпването в първи клас и в удостоверението по т.6 са направени препоръки за включването му в допълнителна подкрепа за личностното развитие, при условия и по ред, определени в Наредбата за приобщаващото образование, приета с ПМС № 286 от 4 ноември 2016 година. Решението за отлагане следва да бъде взето до 31 май на съответната календарна година. Тези деца кандидатстват за прием в І клас през годината, в която навършват 8- годишна възраст.
РАЗДЕЛ II: ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРИЕМ В ПЪРВИ КЛАС
- Общинска администрация - Враца изготвя График на дейностите за прием на децата в първи клас - Приложение 1 към настоящите правила. Графикът на дейностите за прием на децата в първи клас се публикува на интернет страницата на Общината и на интернет страниците на училищата, осъществяващи прием в първи клас.
- Общинска администрация – Враца изготвя списък на децата, които следва да постъпят в първи клас през следващата учебна година, и в срок до 31 януари ги предоставя на директорите на училищата, осъществяващи прием в първи клас. Списъкът съдържа данни за децата, които трябва да постъпят в първи клас през следващата учебна година и са адресно регистрирани по настоящ адрес на територията на община Враца. За населените места с повече от едно училище децата в списъка се разпределят по прилежащ район за обхват. В територията на прилежащия район на средищните училища се включват и населените места, от които са насочени учениците, в които няма училище.
- Община Враца, съвместно с училищата, проследява обхвата на всички деца, фигуриращи в списъка по т.10. При установяване на деца без подадено заявление за кандидатстване, представители на училището от съответния район изясняват причините и информират родителите за задължителния характер на училищното образование на децата им в първи клас през предстоящата учебна година.
- Училищният план-прием за предстоящата учебна година се утвърждава със заповед на директора в срок до 30 март след становище на обществения съвет. Утвърденият училищен план-прием се публикува на интернет страницата на училището и се поставя на видно място в сградата на училището.
- Директорът до 10 април информира началника на РУО и финансиращия орган за утвърдения училищен план- прием за предстоящата година.
- (1) Когато броят на местата за I клас в проекта на училищния план-прием е по-голям от броя на децата от прилежащия район за обхват на училището от списъка по т.10, които следва да постъпят в I клас, преди утвърждаването на училищния план-прием директорът, след съгласуване с финансиращия орган, задължително информира началника на регионалното управление на образованието за възможността за осигуряване на целодневна организация за всички ученици.
(2) Информацията по ал. 1 включва:
- възможността за осигуряване на целодневната организация на учебния ден за учениците от I до IV клас, както и за учениците от V до VII клас;
- наличната материално-техническа база;
- обезпечаване на полудневната организация на учебния ден преди обяд.
(3) Въз основа на информацията по ал. 2 началникът на регионалното управление на образованието своевременно изразява становище по проекта на училищния план-прием.
(4) При утвърждаването на училищния план-прием директорът е длъжен да се съобрази със становището на началника на регионалното управление на образованието по ал. 3.
- За изпълнение на училищния план-прием директорът със заповед определя училищна комисия, която извършва всички дейности по приема на ученици в първи клас, които са ангажимент на училището, в това число и разпределението на учениците по паралелки. При приемане на документите подателят задължително получава пореден входящ номер от училището.
- Родителите подават заявление за участие в класирането на детето им за прием в първи клас в желаното от тях училище. Срокът за подаване на заявлението е съгласно График на дейностите /Приложение 1/.
- Не може да участва в класиране дете без подадено заявление.
- По-ранна дата на подаване на заявленията за участие в класиране не дава предимство при класирането.
- Родителят на детето носи отговорност за невярно подадена информация в заявлението за участие в класирането.
- В срока, определен в График на дейностите /Приложение 1/, родителят има право да оттегли заявлението си от едно училище и да го подаде в друго училище.
- Класирането на децата за прием в първи клас се осъществява по реда на Раздел IV.
- Приемане на ученици в първи клас над максимално нормативно определения брой места в паралелка се извършва при условие, че в паралелката са записани близнаци или при липса на свободни места в другите училища в града.
- Приемът на ученици по т.22 се извършва с разрешение на Началника на Регионалното управление на образованието – Враца, по мотивирано предложение на директора на училището в срок до началото на учебната година при спазване разпоредбите на Държавния образователен стандарт за физическа среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностно развитие и Държавния образователен стандарт за финансирането на институциите.
- В срок до 15 септември училищата изпращат в Община Враца сведение за децата, записани в първи клас, съдържащо три имена, дата на раждане и декларирания настоящ адрес. В срок до 30 септември Община Враца осъществява дейности по установяване на причините за непостъпване в първи клас на подлежащите ученици.
- Директорът на училището утвърждава окончателните списъци на приетите ученици по паралелки в срок до началото на учебната година.
- Училищното образование в първи клас се осъществява при полудневна или целодневна организация на учебния ден. При подаване на заявлението за участие в приема в първи клас, родителите на децата, желаещи целодневна организация, заявяват това свое желание и декларират, че са запознати с правилата за този вид организация на учебния ден.
РАЗДЕЛ III: НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИЕМ НА ДЕЦА В ПЪРВИ КЛАС
- Заявлението за прием на дете в първи клас се подава от:
27.1. родител;
27.2. настойник;
27.3. лице, при което детето е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
27.4.други лица, упълномощени от родителя.
- Документи за прием:
28.1. Попълнено заявление за прием в първи клас;
28.2. Документ за самоличност на подаващия заявлението за сверяване;
28.3. Копие на документ за настойничество в случай, че заявлението е подадено от настойник;
28.4. Копие на документ, удостоверяващ възлагане за полагане на грижи за детето (при необходимост);
28.5. Нотариално заверено пълномощно – в случай че родителят е упълномощил друго лице да подаде заявлението;
28.6. Копие от документа за адресна регистрация по настоящ адрес на родителя/настойника/лицето, на което е възложено полагане на грижи за детето;
28.7. Удостоверение за раждане на детето за сверяване;
28.8. Удостоверение за завършена подготвителна група – оригинал, или декларация, че детето не е посещавало подготвителна група (за завърналите се от чужбина деца).
28.9. Препис-извлечение от акт за смърт на родител (при необходимост);
28.10. Копие от Експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК на детето (при необходимост);
- Копията на представените документи се сверяват с оригиналите, заверяват се от родителя/настойника или лицето, при което е настанено детето по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето, и се прилагат към съответното заявление.
РАЗДЕЛ IV: КЛАСИРАНЕ ЗА ПРИЕМ В ПЪРВИ КЛАС И ЗАПИСВАНЕ
- (1) Класирането на децата за прием в първи клас се извършва по критерии – / Приложение 2 /. Водещи критерии при класирането за осъществяване приема на ученици в първи клас са родител/настойник да има постоянен/настоящ адрес в района на училището / Приложение 3 / и най-краткото време за достигане до училището.
(2) При спазване на водещия критерий децата, за които е подадено заявление за приемане в училището, се разпределят в следните групи:
- първа група - деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището и постоянният/настоящият им адрес не е променян в последните над 3 години преди подаване на заявлението;
- втора група - деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият им адрес е променен в периода през последните от 1 до 3 години преди подаване на заявлението;
- трета група - деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището, но постоянният/настоящият им адрес е бил променен през последната една година преди подаване на заявлението;
- четвърта група - деца с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището към деня на подаване на заявлението.
(3) За разпределянето в групите се взема посоченият в заявлението адрес,
който е по-благоприятен за ученика.
(4) Деца, чиито братя или сестри до 12- годишна възраст са ученици в същото училище, се разпределят в първа група по ал. 2, т. 1 независимо от постоянния/настоящия им адрес.
(5) Приемът в училище се осъществява последователно по реда на групите в ал. 3, като първо се приемат децата от първа група.
(6) Когато с броя на децата в определена група по ал. 3 се надхвърля броят на местата, определени с училищния план-прием, децата в тази група се подреждат според следните допълнителни критерии:
- дете с трайни увреждания над 50 %;
- дете с един или двама починали родители;
- други деца от семейството над 12-годишна възраст, обучаващи се в училището;
- деца, завършили подготвителна група в избраното училище;
- дете от семейство с повече от две деца;
- други критерии, определени от общината, които са свързани с достъпа до образование и не са дискриминационни.
(7) Осиновените деца и/или децата, настанени в приемни семейства, за които е подадено заявление за приемане в училището по желание на осиновителя, съответно приемния родител, може да се разпределят в групите по ал. 3 по постоянен/настоящ адрес на осиновителя, съответно приемния родител, ако е по-благоприятно за детето.
Чл. 31. (1) Когато прилагането на чл. 30 обективно води до обособяване на една или повече паралелки с ученици, чийто майчин език е ромски, тези деца може да се насочват за записване в първи клас в училища с други прилежащи райони от населеното място, в които има незаети места.
(2) Децата по ал. 1 се насочват и се приемат в първи клас в училищата с други прилежащи райони при условия и по ред, определени от общината, и при заявено желание на техните родители/настойници.
- При разделянето на гр. Враца на райони за съответните училища за прием на ученици в първи клас се използват едновременно следните критерии:
32.1. близост до училището;
32.2. брой деца в района съобразно информационната система от националната база данни „Население“ на община Враца;
32.3. капацитет на училищната сграда съобразно Държавния образователен стандарт за физическа среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностно развитие.
- Родителят на дете от населено място, в което няма училище подава заявление за прием в средищното за тяхното населено място училище и ползва по-високия брой точки по критерия по т. 30.
- Ако родителят на дете от населено място, в което няма училище желае детето му да учи в училище, различно от средищното за тяхното населено място, не ползва точките по критерия по т.30.
- Максимален брой точки по критериите по т.30 получават децата от:
35.1. с. Косталево при кандидатстване в НУ „Иван Вазов” и ОУ „Васил Левски”;
35.2. с.Веслец при кандидатстване в ОУ „Св.св.Кирил и Методий”, СУ „Отец Паисий” и СУ „Васил Кънчов”;
35.3. с.Згориград, при кандидатстване в НУ „Иванчо Младенов”, СУ „Васил Кънчов”, НУ „Св.Софроний Врачански”.
- При класирането и записването на учениците в първи клас се спазва изискването на нормативната уредба за максимален брой на учениците със специални образователни потребности в паралелка.
- Училищата, могат да определят и допълнителни критерии и необходимите документи за доказването им, приети от Педагогическия и от Обществения съвет.
- Класирането се извършва по низходящ ред в зависимост от събраните точки съгласно Приложение 2 и точките от допълнителните критерии. Общият брой точки е сбор от точките по отделните критерии. При равен брой точки за заемане на последните места с предимство се ползват децата, живеещи по-близо до училището.
- Класирането се извършва в срокове, определени в Графика на дейностите. Списъкът с класираните деца се поставя на видно място в сградата на училището за информация на родителите.
- Записването на класираните деца се извършва в училището, в което са приети за ученици, в указания в Графика на дейностите срок. Ако детето е класирано и не е записано в срока то отпада от приема за училището, за което е класирано, и участва в приема на незаетите места.
- След изтичане на срока за записване, директорът на училището обявява незаетите места. Неприетите деца могат да подадат заявление за участие в попълването на свободните места в същото училище или да изтеглят документите си и да участват в попълване на свободните места в друго училище.
- Попълването на свободните места /незаетите места до максималния брой ученици в паралелката/ в друго училище се осъществява чрез подаване на заявление и представяне на документите по т.28. Записването на децата при попълване на свободните места се осъществява по реда на класирането.
- Директорите на училищата с прием в първи клас се задължават да публикуват Правилата за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на гр. Враца на интернет страницата на училището и да ги поставят на видно място в сградите за информация на родителите.
Приложения:
Приложение №1 График на дейностите за прием на децата в първи клас
Приложение №2 Критерии и точки за класиране
Приложение №3 Разделение на гр. Враца на райони за съответните училища за прием на ученици в първи клас.
Приложение № 1
ГРАФИК
НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ПРИЕМ НА ДЕЦАТА В ПЪРВИ КЛАС ЗА УЧЕБНАТА 2021/2022 ГОДИНА
№
|
Дейност
|
Срок
|
1
|
Оповестяване на утвърдения училищен план-прием за първи клас на интернет страницата на училището и на видно място в сградата на училището
|
до 31.03.2021 г.
|
2
|
Подаване на заявления за постъпване в първи клас в съответното училище
|
до 31.05.2021 г./вкл./
|
3
|
Обявяване на списъците с класираните деца на интернет страницата на училището и на видно място в сградата на училището
|
от 01.06.2021 г. до 04.06.2021 г./вкл./
|
4
|
Записване на приетите деца
|
от 07.06.2021 г. до 11.06.2021 г./вкл./
|
5
|
Обявяване на незаетите места на интернет страницата на училището и на видно място в сградата на училището
|
От 14.06.2021 г.
|
6
|
Попълване на свободните места
|
до 15.09.2021 г.
|
7
|
Утвърждаване от директора на училището на окончателните списъци на приетите ученици по паралелки
|
до 15.09.2021 г.
|
Забележка: За конкретното училище, всеки директор определя график на дейностите, съобразно общия график.
Приложение №2
КРИТЕРИИ И ТОЧКИ ЗА КЛАСИРАНЕ
№
|
Критерии
|
Бр. точки
|
1
|
Близост на училището до настоящ адрес на родител/настойник или най- кратко време за достигане до училище.
Дете класирано в І група
Дете класирано във ІІ група
Дете класирано в ІІІ група
|
4 т.
3 т.
2 т.
|
2
|
Дете с трайно увреждания над 50%
|
2 т.
|
3
|
Дете с починал родител/ родители
|
2 т.
|
4
|
Деца, завършили подготвителна група в избраното училище
|
2 т.
|