В периода 14-19.07.2024 Даринка Андонова, учител от СУ „Никола Войводов“ , участва в Обучение в ЦЕРН-Швейцария, направление „Природни науки“, което се организира от Министерството на образованието и науката, съвместно с образователния офис в ЦЕРН, БАН - ИЯИЯЕ и СУ „Св. Климент Охридски“ и се финансира чрез НП „Квалификация на педагогическите специалисти“.
Програмата включваше лекции, посещения на място, изложби и практически семинари, които запознаха учителите с авангардната физика на елементарните частици.
Лекциите бяха представени от водещи български учени работещи в ЦЕРН - Доц. Румяна Хаджийска, д-р Иван Глушков, д-р инж. Георги Анчев, д-р Антон Димитров, Ралица Манчева – докторант на СУ „Св Климент Охридски“, Александрина Дончева, Жечка Тотева, инж. Мирослав Ангелов. Темите бяха много: Физиката на елементарните частици; Детекторите на елементарни частици – CMS, ATLAS, ALISЕ и LHCb; Комплексът ускорители на ЦЕРН и тяхното управление; Хигс бозонът и експериментални наблюдения; Медицинска физика; Тъмна материя - изследвания извън границите на Стандартния Модел; Фабрика за антиматерия и център за данни; Електроника за експериментите в ЦЕРН и още теми, включващи детайлно запознаване с най-големият комплекс от ускорители в света.
Основният проект е Големият адронен ускорител (LHC), протон-протонен колайдер с максимална проектна енергия 14 TeV разчетен също за ускорение на тежки йони освен протони. Провежданите на него експерименти се състоят в анализ на продуктите, получени при сблъсък на ускорените частици. Четирите основни детектора на частици, са разположени в четири подземни шахти. Поради големия мащаб на целия проект, това са огромни съоръжения и всеки от тях има свое име: например експеримент ATLAS и CMS са многоцелеви експерименти. Експериментът LHCb произвежда субатомни частици, наречени красиви кварки, каквито не се срещат естествено в природата, а детекторът за изучаване на физиката на тежките йони и кварк-глуонната плазма ALICE.
Бяха посетени LEIR – Пръстен за Йони с Ниски Енергии; LINAC 2 – Линеен Ускорител 2 и ISOLDE – установка за изучаване на ядрени изотопи.
Вълнуващи бяха посещенията във всеки един от детекторите, като при посещението на CMS се слезе на -87,9 метра под земята, за да разгледаме установките в детайли.
Български учени бяха гидове и във Фабриката за антиматерия, където е необходимо частиците да се забавят, антипротонът привлича позитрон и това е началото на антиматерията.
Учителите от 24 – тата група, обучени по тази програма и посетили ЦЕРН, са част от първите, които стъпиха в обновения Science Gateway. Това е научен портал с действаща изложба с макети на детайли от LHC. В една от лабораториите учителите пресъздадоха експерименталната установка – Камера на Уилсън, с която имаха възможност да наблюдават елементарни частици от космически лъчения.
Учените в ЦЕРН продължават да търсят отговори на фундаментални въпроси, но откритията им вече 70 години се прилагат във всички области на науката, технологиите, медицината.
„Изключително преживяване! Тази програма ми даде възможност да се докосна до авангардните научни изследвания, които се провеждат в ЦЕРН. Сега съм много по-подготвена да предам този дух на иновация и любопитство на учениците си, вдъхновявайки ги да задават въпроси, да изследват и откриват. Програмата също ми даде възможност да обменя опит и идеи с колеги от цяла България. Видях как различни подходи и методи могат да бъдат приложени в класната стая, за да направя обучението по природни науки и по-специално по физика и астрономия по по-ефективно и интересно!“, споделя Даринка Андонова.
На 14.06.- 16.06.2024г., се проведе изнесено обучение във Велинград на тема „Практически техники за ефективна работа с деца с различна степен на обучаемост едновременно“. В приятна атмосфера, с много игрови модели беше представена темата от обучителна организация Център „Щастие“, с обучител Мария Дерижан.
Присъстваха 44 учители от СУ „Никола Войводов“.
От обучението е присъден 1 квалификационен кредит.
Ползотворна квалификация за компетентностния подход в образованието с г-жа Марияна Илиева от РААБЕ.
Присъстваха 19 учители от СУ „Никола Войводов“.
От обучението е присъден 1 квалификационен кредит.
На 26.03.2024г., в СУ „Никола Войводов“, се проведе обучение за работа с приложение за дигитално оценяване на учениците. Включиха се 55 учители. Обучител беше създателя на приложението СмарТест – Александър Попов.
Всеки учител направи своя регистрация в приложението. Бяха демонстрирани голям брой функционалности, подкрепени с практически упражнения, примери за конструиране на различни тестове, приложими в процеса на преподаване.
Приложението СмарТест ще се използва активно от учителите, чрез платения годишен училищен абонамент.
Към приложението: https://www.smartest.bg/
Средно училище „Никола Войводов“ работи по ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.012-0001 „ОБРАЗОВАНИЕ ЗА УТРЕШНИЯ ДЕН“.
Участва като самостоятелен възложител по Дейност 3.4: Обучение на учители за работа с дигитални ресурси и внедрената платформа за образователни услуги и съдържание с цел въвеждане на иновативни методи на преподаване чрез съвременни ИКТ.
Квалификация по Дейност 3.4. на тема „Виртуално вдъхновени в дигиталните класни стаи – виртуална учебна среда, VR, AR и още новости“ се проведе на 18-19.11.2023 г, изнесено, в гр. Етрополе. Обучител Доротея Божинова от "Ню Едюкейшън Център" ЕООД представи темата пред 18 учители, разкривайки новостите в дигиталното образование и възможностите за прилагането им в реална учебна среда чрез ресурсите на „Дигитална раница“ и платформата Mozabook.
На 17-18.06.2023г. се проведе обучение на педагогическите специалисти от СУ „Никола Войводов“ по тема от календарния план за квалификационната дейност за учебната 2022/2023 година.
Взеха участие 45 учители.
Темата: STEM и STEAM обучението в предучилищното и училищно образование“. Една добра възможност за развиване на дигиталното образование и на един нов, съвременен и модерен подход в обучителния процес. Темата беше представена от Стефан Стойов, лектор на Център „Щастие“.
Обучението завършва с присъждане на 2 квалификационни кредити.
На 5 април 2023 година 20 учители от СУ „Никола Войводов“ преминаха обучение на тема: Основи на дигиталната геймификация в образованието. Лектор на обучението бе Елица Бакалова обучител към обучителна организация “Орак – Инженеринг” ЕООД. Темата на обучението е много актуална и цели да покаже на преподавателите различни приложения и дигитални ресурси, чрез които те да направят процеса на обучение не само интересен, но и ефективен, носещ трайни знания и умения у учениците.
Учителите се научиха как да ангажират своите ученици в часовете както за упражнения, така и за нови знания, прилагайки нов образователен модел, отговарящ на изискванията на съвременното образование. Всеки преподавател подготви свой дигитален ресурс и се сдоби с 1 квалификационен кредит.
Дигитална раница – път към съвременното обучение
На 3 април учителите от СУ „Никола Войводов“ участваха в обучение на тема: Дигитална раница – път към съвременното обучение. Създаване на учебно съдържание. Целта бе да се запознаят с функциите на платформата Дигитална раница - единна електронна платформа за образователни услуги и съдържание на МОН, разработена по проект „Образование за утрешния ден“. Платформата е безплатна и осигурява достъп до електронни уроци за ученици от I до XII клас. Освен това дава възможност на учителите да публикуват и разработени от самите тях дигитални уроци. Хубавото е, че служи и като информационен портал за родители, като им позволява да следят обучителния процес на своите деца и да получават актуална информация за оценките, отсъствията, бележките и задачите им за самостоятелна работа.
Част от обучението включи и запознаването с дигиталното съдържание на Mozaik - видеа, 3D модели и анимации, които допълват ресурсите, използвани в учебните часове или напълно ги заместват по много интересен начин чрез дигитализация и интерактивност. Това превръща платформата в изключително удобен начин за реализиране на съвременни уроци в час, по проект или в групи Занимания по интереси.
Ефектното интерактивно съдържание и вградените илюстративни и виртуални лабораторни приложения помагат за повишаване интереса на учениците и придобиването на знания, а интерактивността ги прави ценен инструментариум в усвояване на абстрактните понятия и явления.
Възможностите и функционалностите, които платформата „Дигитална раница“ предлага, са наистина богат и съвременен ресурс по пътя към дигиталното образование, а учителите на СУ „Никола Войводов“, повишавайки квалификацията си, показват готовност да бъдат част от един модерен подход в образованието.
Моменти от квалификация на учителите от СУ "Никола Войводов", проведена през септември 2022 година на тема "Успешно взаимодействие между училището и семейството. Реална картина, възможности за развитие, техники за позитивна комуникация"
Днес, 05.06.2022 г. 21 учители от СУ "Никола Войводов" участваха в обучение на тема: "Мотивация. Екипност. Лидерство". Темата е част от календарния план за квалификационната дейност към СУ "Никола Войводов" - гр. Враца за учебната 2021/2022 година.Темата беше представена от г-жа Ирена Соколова, преподавател към НЦПКПС - гр. Банкя.
План за квалификация на педагогическите специалисти 2022-2023 год.
График - обучения, квалификация на педагогическите специалисти 2022 г.
План за квалификация на педагогическите кадри 2021-2022 г.