Виртуална мобилност по проект „Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика“
Приключиха виртуалните срещи по проект „Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика“. В няколко последователни дни ученици, участници в проекта, от 9., 10. и 11. клас на СУ „Никола Войводов“ се срещнаха виртуално с Йохана Нойман, проектен координатор от германската обучителната компания „Виталис“, както и с обучаващия ментор Мартин. Бяха обсъдени въпроси свързани с практическото обучение, работните и културните програми, правилата за безопасност и сертифицирането. Учениците говориха за себе си на английски език, зададоха своите въпроси и изнесоха презентация за Враца и за училището. Накрая беше направена обща снимка.
Допълнителната подготовка на ученици по проект „Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика"
През май завърши допълнителната подготовка на ученици – 9., 10. и 11. клас от СУ „Никола Войводов“, по проект „Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика“. Учениците направиха финалния тест, който съдържаше и писмена задача по английски език: да напишат за себе си, за образованието си, за бъдещите си планове и как те са свързани със задачите и целите на проекта. Накрая ученицте представиха направени от тях презентации на английски език за училището и за град Враца. Така те се подготвиха за престоящата си виртуална среща с преподватели от Германия.
От 22.04.2024г. до 26.04.2024 г. се проведе подготвителната визита от директора на СУ „Никола Войводов“ – г-жа Снежанка Каменова и г-н. Марио Коцев, координатор по проект „Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика“ в гр. Шкойдиц, Германия. Г-жа. Йохана Нойман от обучителната организация „Виталис“ представи условията за настаняване и хранене на учениците, кабинетите за провеждане на професионалните практики и условията за прекарвaне на свободно време и отдих. Обсъдиха се финансови и организационни въпроси, свързани с посрещането на учениците, организацията на обучението им и участието им в социални, спортни и културни мероприятия. В края на визитата представител на „Виталис“, г-жа. Сибил Клодт, отговаряща за обучението на учители, проведе дискусия с преподаватели от училища от различни държави, Република Хърватска и Република Сърбия, на която се обсъдиха образователните системи и бяха раздадени сертификати за участие.
Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика
Приключи първоначалният подбор на ученици желаещи да участват в проект „Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика“, по програма Еразъм+, с дестинация град Шкойдиц, Германия.
Желаещите да участват в проекта 26 ученици се борят за 21 места.
Подборът премина през няколко етапа:
- кандидатстване по документи, като учениците изработиха собствени автобиографии и мотивационни писма на английски език;
- тестове по английски език, икономика и информатика;
- интервю на български и английски език относно мотивацията им да участват в проекта.
Проекти по европейска програма Еразъм+ за подкрепа на
образованието, обучението, младежта и спорта в Европа 2023-2024
През учебната 2023-2024 г. СУ „Никола Войводов“, гр. Враца получи финансиране и започва работа по два международни проекта по Програма „Еразъм +“, Ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани“, в сектор „Профоесионално образование и обучение“- „Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика“ и “Европейски стандарти за високо качество на образованието”.
Проектите са от типа: Краткосрочни проекти за мобилност на обучаеми и персонал, с продължителност 18 месеца и приемащи организации съответно в Испания и Германия.
Проектът „Европейски стандарти в обучението по икономическа информатика“, е насочен към ученици от 9, 10 и 11 клас. Негови цели са:
1. Надграждане на професионалните компетенции, като се осигури професионално обучение, на учениците по приложна икономическа информатика,
2. Надграждане на уменията за устна и писмена комуникация на английски език в професионална среда,
3. Учениците да опознаят и приемат социалните и културните различия между европейските държави и общите демократични ценности на Европейската общност,
4. Учениците да подобрят уменията си за екипна работа, изпълнение на няколко задачи едновременно, порява на инициативност и креативност, адаптиране към умерен стрес и способност за изпълнение на задачи в срок.
Етпи на проекта:
1. Старт на проекта и подобор на участници в мобилността – м. декември 2023 г. – м. януари 2024 г.
Предвижда се броят на участниците (ученици) да е 21. Подборът ще бъде проведен от училищна комисия измежду ученици от професия „Икономист-информатик“, профил „Софтуерни и хардуерни науки“. Подборът на участници включва:
-приемане на документи за кандидатстване,
- писане на мотивационно писмо на английски език,
-тест по английски език – ниво А2,
-тест по професионална подготовка,
-интервю на български и английски език
2. Предварителна организация на мобилността с координатори от приемащата организация – м. януари/май 2024 г.
До май 2024 г. ще бъде завършена организацията на мобилността с приемащата организация в Германия, включваща детайлите по пътуването, настаняването на учениците и изготвяне на програмата с техните дейности по време на мобилността.
3. Подготовка и мотивация на участниците – м. януари/май 2024 г,
4. Реализация на виртуална мобилност – м. юни 2024 г.
До месец преди физическата мобилност ще бъде организирана и виртуална мобилност в рамките на 5 дни, която цели запознаване на учстниците с менторите, с техните изисквания, с темите и програмата на практическото обучение и възлагане на предварителни задачи за упражнение.
Проект “Европейски стандарти за високо качество на образованието” е насочен към учениците от 8 до 10 клас. и педагогическия персонал.
Основните дейности по време на мобилностите ще се проведат в гр. Севиля, Испания
С помощта на европейските мобилности планираме удовлетворяването на следните потребности в сферите на подобрение:
Целта е да се разшири обхватът на познатата образователна реалност за училищния персонал и учениците, така че:
Етапи на проекта:
1. Старт на проекта и подбор на участници в мобилностите– м. октомври 2023г.
Процесът на селекция включва:
Кандидатстване:
-мотивационно писмо на английски език,
-тест по английски език – ниво А2,
-практическа задача по ИТ,
- въпросник по екология
-интервю на български и английски език
Реализация на ученическата мобилност – месец септември 2024г. с продължителност 14 дни.
Реализация на мобилността - месец ноември 2024г.
Цели проучване на особеностите на испанската система за образование и опита на сродни училища в Испания по прилагане на STEAM подход в учебния процес.
Реализация на мобилността - месец април 2024г.
Цели повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти по важни иновативни теми, свързани, от една страна, с разширението на
дигиталните и зелените компетентности на учителите, които, от друга страна, да създадат условия за формиране на такива умения и компетентности у учениците.
„Еразъм+“ е програмата на ЕС за подпомагане на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа. Благодарение на своя бюджет от 14,7 милиарда евро тя ще даде възможност на над 4 милиона европейци да учат, да проведат стаж, да натрупат опит и да работят като доброволци в чужбина.
Продължаващата до 2020 г. програма „Еразъм+“ предлага възможности не само за студенти. В нея са включени седем предишни програми и затова има възможности за най-различни хора и организации.
Повече за изпълнението на програма "Еразъм+" може да видите тук